Posted on

Nejvtipnějším mužem planety není Sacha Baron Cohen, jak si myslí Baldýnský, ale Joao César Monteiro

Kapitoly z dějin umělecké kritiky a taxonomie umění

 

 

Monteira mám vážně rád. Takže Božskou komedii (A comédia de Deus, 1995) jsem si nemohl nechat ujít. Ocituji, co napsal Milan Klepikov do programu Ponrepa: nejprve ovšem zlomyslně cituje Jana Jaroše: "Je to ukázka zneživotněle vypreparovaného nimrání v obskurních lidských zálibách, příklad mondénnního díla, v některých kruzích snad obdivovaného. Je na pováženou, pokud se představa o některé z méně sledovaných kinematografií vytváří na základě díla, které lze vnímatr jako notně sporné", k čemuž M.K. dodává: Tolik český kritik. Půvab, rozumí se nenápadný, který skýtá starosvětsky noblesní anarchistická klasika jménem Božská komedie, pramení, stejně jako potěšení (znásobené znalostí filmu) z četby podobných recenzí, výlučně ze stylu, tj. z optiky, od případu k případu rozdílné, jíž je ten či onen vybaven nebo nevybaven k pohledu na svět. (Vybaven od koho? Od pánaboha). Pokud jste z přečteného získali dojem, že byste mohli náležet k "některým kruhům", buďtež vítání na poslední regulérní projekci filmu v České republice… ale nezapomeňte se nad sebou zamyslet!"

K čemuž já dodávám: opravdu, je to neodolatelné… /a mě se ježí zbytky vlasů na hlavě při představě, že představa o české kinematogafii se někde vytváří na základě vidění filmů Hřebejka, Zelenky, Ondříčka, Gedeona, Nellis, Trojana, Morávka, atd. atd. Ještěže máme toho Švankmajera a slibného Jařaba!

V kíně ovšem viděl i jinou věc: Gatlifovu Transylvanii, která nezklamala. Ostatně, Asia Argento. Ostatně, Gatlifova hudba. Ostatně, "Born to be wild" v podání Fanfare Ciocarlia. Ostatně, Transylvánie. Anebo scény jako "příchozí medvěd přeruší soulož na opuštěném parkovišti", "Zingarina jede na kole a zpívá Avanti, popolo!", "Čangalo si objedná cikánskou kapelu, vytáhne ji doprostřed zasněženého pole, a na její hudbu tančí, rozbíjeje si o hlavu prázdné pivní lahve", "Dvě slepé báby zkoušenjí experimentální skladbu pro dva kontrabasy" etc .

Ještě k tomu Monteirovi: asi nikdo nedokáže tak elegantně zapracovat do projevu politika výkřik z publika "Drž hubu, prase!". Asi nikdo nedokáže vytvořit tak geniální postavu, jako jen Jan z Boha. Asi nikdo….

About oldwaiders

Heimatdichter

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s